Достапни линкови

Нов бран насилства во Ирак


Ирачки официјални претставници соопштија дека во серијата напади биле убиени повеќе од 12 луѓе во повеќе градови низ земјата. Најфаталниот напад се случил во градот Рава, во провинцијата Анбар, каде милитантите нападнале контролен пункт, полициска станица и владина зграда. Во овој напад загинале осум лица.
Во меѓувреме,полицијата соопшти дека биле убиени три лица во напад на бомбаш самубиец ,100 километри северно од Багдад. Во Багдад едно лице загинало, а девет биле повредени во експлозија на бомба поставена покрај патот.
Засега никој не ја презеде одговорноста за нападите, но за слични насилства во минатото беа обвинувани милитантите поврзани со Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG