Достапни линкови

Вонредна состојба во Австралија поради пожарите


Во источниот дел на Австралија е прогласена вонредна состојба, по предупредувањата дека со влошување на временските услови дополнително се зголемува опасноста од ширење на огнените стихии. Австралиските пожарникарски служби вчера излегоа со предупредување дека делови од Нов Јужен Велс се соочуваат со опасност од ескалација на состојбата.
Од службите потенцираа дека со натамошното зголемување на температурите и засилувањето на ветерот во наредните денови дополнително ќе се зголеми опасноста. Во Сините планини, западно од Сиднеј, една од областите што е најпогодена од огнената стихија, пожарот уништи над 100 куќи, а уште толку се оштетени.
XS
SM
MD
LG