Достапни линкови

Подгорица-ЛГБТ активистите успешно евакуирани


Учесниците на црногорската парада на гордоста денеска успешно се евакуирани, но за време на парадата и потоа имаше судири меѓу полицијата и противниците на парадата, така што полицијата интервенираше на повеќе места во градот. Агенциите кои се повикуваат на полициски извори јавија дека ЛГБТ активистите со полициски коли биле евакуирани на непозната локација. Полицијата употреби солзавец кај зградата на Американската амбасада во Подгорица и во текот на парадата и потоа имаше повеќе судири со противниците на одржувањето на првата црногорска парада.
Министерот за човекови и малцински права Суад Мановиќ оцени дека со мирното собирање Црна Гора покажала дека ги гарантира слободата и собирањата без оглед на различноста.
Активистите на ЛГБТ заедницата највија дека следната парада на гордоста треба да биде во јуни. Учесниците ги поздравија и активисти на ЛГБТ од Белград и потсетија дека такво нешто не беше возможно да се одржи во Белград.
XS
SM
MD
LG