Достапни линкови

Вдовицата на поранешниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, Јованка Броз почина денеска во 11:45 минути по локално време во Белград, изјави директорот на Ургентниот центар, Златибор Лончар. Осумдесет и девет годишната Јованка Броз во Ургентниот центар беше примена на 23 август во тешка здравствена состојба.
Таа е родена во 1924 година, а во 1952 година се омажила за Јосип Броз Тито со кого живееше до неговата смрт во 1980 година.
Јованка Броз изминатите години живееше во скромни услови во белградската населба Дедиње.
XS
SM
MD
LG