Достапни линкови

Оланд: ромското девојче може да се врати во Франција, но без семејството


Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека 15- годишното ромско девојче кое беше депортирано од Франција може да се врати и да продолжи со нејзиното школување во таа земја. Но тој додаде дека нејзиното семејство не може да се врати во Франција.
Леонарда Дибрани на 9 октомври беше приведена од француската полиција за да ја депортираат заедно со членовите на нејзиното семејство на Косово како илегални имигранти. Случајот предизвика многубројни критики, а илјадници средношколци со протести ја поддржаа нивната врсничка.
XS
SM
MD
LG