Достапни линкови

Берлускони доби двегодишна забрана за вршење јавна функција


Апелацискиот суд во Милано денеска му одреди двегодишна забрана за вршење јавна функција на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони. Берлускони може да се жали на оваа одлука која мора да ја одобри Сенатот, каде што Берлускони има мандат. Ваквата одлука е донесена врз основа на пресудата со која Берлускони е прогласен за виновен поради даночни затајувања и измами.
XS
SM
MD
LG