Достапни линкови

Самоубиствен бомбашки напад во Сомалија


Локалните власти соопштија дека во напад на бомбаш самубиец во централниот дел на африканската држава Сомалија загинале најмалку 12 лица, а 11 биле повредени. Експлозијата одекнала кога бомбашот самоубиец влегол во ресторан во градот Беледвејне. Овој град е под контрола на владата и во него се распоредени африкански мировници.
Исламските милитанти кои се поврзани со Ал Каеда ја презедоа одговорноста за нападот. Нивната организација и минатиот месец ја презеде одговорноста за нападот во трговскиот центар во Најроби, Кенија.
XS
SM
MD
LG