Достапни линкови

Ден пред парадата во Подгорица нападнат активист на ЛГБТ заедницата


Истакнат член на ЛГБТ заедницата вербално и физички бил нападнат денеска пред зградата во која живее во Подгорица, ден пред одржување на Парадата на гордоста во главниот град на Црна Гора. Случајот е пријавен во полиција. Во соопштението се наведува дека тројца момчиња на возраст од околу 20 години го навредувале активистот додека минувал преку улица, а потоа тој силно бил удрен во пределот на телото.
Во неколкуте последни инциденти напаѓачи врз припадниците на Геј заедицата се малолетници. Парадата на гордоста е означена како еден од најризичните собири во последната деценија. Утрешниот собир ќе го обзебедуваат околу 2000 полицајци.
XS
SM
MD
LG