Достапни линкови

Авганистан – Парламентот ќе дискутира во ноември за договорот со САД


Официјални претставници на Авганистан соопштија дека во ноември Парламентот ќе дискутира за безбедносниот договор меѓу Кабул и Вашингтон. Претходно овој месец авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и американскиот државен секретар Џон Кери изјавија дека е постигнат парцијален договор, но дека остануваат разликите. Кери кажа дека двете страни остануваат со поделени ставови околу тоа дали треба да имаат имунитет американските војници, кои остануваат во Авганистан по повлекувањето на странските трупи во 2014. Ова го бара Вашингтон, но Кабул се спротивставува.
XS
SM
MD
LG