Достапни линкови

Дачиќ во Грачаница: Србија сака да ја пренесе пораката за мир


.
Премиерот на Србија Ивица Дачиќ денеска пристигна во Грачаница каде што во истоимениот манастир беше пречекан од владиката рашко-призренски Теодосиј. Дачиќ пред новинарите изјави дека Србија сака да ја пренесе пораката за мир, заеднички живот и дека Србија се грижи за своите граѓани. Премиерот на Србија пред манастирот беше пречекан од голем број граѓани. На прашање на новинарите дали ќе учествува на денешниот митинг на Граѓанската иницијатива Српска во Грачаница, Дачиќ рече дека не е негова работа да учествува на партиски митинзи, но додаде дека е јасно што поддржува Србија.
XS
SM
MD
LG