Достапни линкови

Австралија се бори со пожари


Пожарникарите во Нов Јужен Велс и денеска се борат со пожарите кои се меѓу најголемите што било кога ја погодиле оваа најнаселена австралиска држава. Се очекува со натамошното зголемување на температурите и засилувањето на ветерот во наредните денови дополнително да се зголеми опасноста. Во Сините планини, западно од Сиднеј, една од областите што е најпогодена од огнената стихија, пожарот во четвртокот уништил 193 куќи, а уште толку се оштетени.
Моментално во Австралија горат 68 пожари од кои 22 се вон контрола.
XS
SM
MD
LG