Достапни линкови

ЕУ и Канада постигнаа договор за слободна трговија


Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо и канадскиот премиер Стивен Харпер
Европската унија и Канада постигнаа согласност за Договор за слободна трговија чија цел е зголемување на економскиот растеж и вработеноста.
Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо по денешната средба во Брисел со канадскиот премиер Стивен Харпер изјави дека е постигнат голем договор по 4 години преговарање.
Договорот треба да биде одобрен и од парламентите на Канада и на земјите членки на ЕУ.
XS
SM
MD
LG