Достапни линкови

Легендата Чак Бери активен на 87 години


Chuck Berry the grandfather of rock-n-roll
Чак Бери – легендарниот пионер на Рок ен рол денеска наполни 87 години. Тој е роден 1926 во Мисури, САД и е автор на рок класиките како "Johnny B. Goode," "Maybellene," and "Roll Over Beethoven со кои влијаеше на генерации музичари во цел свет." Бери и на 87 години е активен Моментално е на турнеа и во недела има закажано концерт во Москва. Џон Ленон во една прилика рекеол дека ако за рок енд ролот има друго име – тоа е Чак Бери.
XS
SM
MD
LG