Достапни линкови

Mалала ќе биде примена од британската кралица


Тинејџерката Малала Јоусафзаи, позната како борец за образование на девојчињата во Пакистан денеска ќе биде примена во Бакингемската палата во Лондон од британската кралица Елизабета. Малала, која ја освои наградата за човековите права Сахаров од Европскиот парламент, беше застрелана од талибанците во глава поради својата активност по што се лекуваше и се школува во Велика Британија.
Талибанците соопштија дека таа не ги заслужува наградите што ги прима и ветија дека ќе се обидат да ја убијат.
XS
SM
MD
LG