Достапни линкови

Реакции на „Амнести“ за смртна пресуда во Иран


Меѓународната „Амнести Интернешнл“ бара иранските власти да го откажат бесењето на осуденик кој го преживеал првото извршување на смртната казна. Медиумите јавуваат дека 37 годишниот затвореник бил обесен минатата недела по обвинение за трговија со дрога. Откако докторите го прогласиле за мртов, затвореникот познат како Ализера М се разбудил во мртовечницата по што бил пренесен во болница.Од „Амнести“ сметаат дека вториот обид за извршување на смртната казна би бил нехуман и грозоморен.
XS
SM
MD
LG