Достапни линкови

Евроскептицизмот, приоритет на грчкото претседавање со ЕУ


Прашањето со евроскептицизмот пред важните избори за европскиот парламент во мај догодина, ќе биде приоритет за претстојното грчко претседателство во првата половина од идната година. Ова денеска го изјави замени шефот на дипломатијата Димитрис Коркулас, наведувајќи дека разговорите за иднината на Европа ќе бидат интензивирани за време на претседавањето на Грција. За шестте месеци Грција планира да организира 14 министерски состаноци и 110 собири на пониско ниво.
XS
SM
MD
LG