Достапни линкови

Нобеловци бараат слобода за активисти на Гринпис


Единаесетмина добитници на Нобеловата награда за мир, меѓу нив и Ширин Ебади од Иран и јужноафриканскиот бискуп Десмонд Туту испратија писмо до рускиот претседател Владимир Путин од кога бараат да спречи затворените 30 активисти на Гринпис да бидат осудени за пиратство. Тие биле приведени за време на протестот против вадењето нафта на Арктикот и се соочуваат со казна затвор од 15 години.
XS
SM
MD
LG