Достапни линкови

Бразил ќе купува оружје од Русија


Бразилскиот министер за одбрана Келсо Аморин изјави дека земјата планира да купи руски противавионски проектили во вредност од една милијарда долари. Според него, договорот би требало да биде потпишан до средината на наредната година. Аморин порача дека Бразил сака да оствари стратешко партнерство со Русија базирано на заеднички развој на технологијата.
Бразил се обидува да ги зајакне своите борбени способности додека се подготвува да биде домаќин на Светското фудбалско првенство во наредната година и Олимписките игри во 2016.
XS
SM
MD
LG