Достапни линкови

САД: лидерите на Сенатот со договор за избегнување банкрот


Лидерите во американскиот Сенат, демократот Хари Рид и републиканецот Мич Меконел, како што е соопштено во Сенатот, постигнале договор за одбегнување на евентуалниот банкрот на Соединетите држави и за крај на делумната блокада на владата која трае веќе 16 дена. Американското министерство за финансии соопшти дека договорот за финансирање на владата и за зголемување на лимитот на нејзиното задолжување се неопходни пред 17 октомври со цел да се спречи банкротот на земјата.
XS
SM
MD
LG