Достапни линкови

Амбасадорите на ЕУ и САД ја посетија Тимошенко


Амбасадорите на Соединетите држави и на Европската Унија во Украина Џефри Пијат и Јан Томбински
Амбасадорите на Соединетите држави и на Европската Унија во Украина Џефри Пијат и Јан Томбински ја посетија затворената експремиерка Јулија Тимошенко во болница во Харкив каде што е на третман од болки во грбот. Тимошенко е осудена на седум години затвор поради злоупотреба на нејзината функција. Европската унија смета дека станува збор за политички мотивирана казна и со нејзино ослободување го услови потпишувањето на договорот за асоцијација со Украина.
XS
SM
MD
LG