Достапни линкови

Хрватска не ја повлекува на тужбата против Србија


Томислав Николиќ и Иво Јосиповиќ, Белград, 16.10.2013.
Хрватска се откажа од намерата за повлекување на тужбата за геноцид поднесена против Србија пред Судот во Хаг. Ова денеска го изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по средбата со хрватскиот колега Иво Јосиповиќ во Белград. Николиќ оцени дека тоа не е добро решение. „Никогаш не може да се каже дека добри пријатели се оние кои се судат. Во овие три недели, колку што ќе трае процесот, меѓусебно ќе се навредуваме и ќе зборуваме што е можно најлошо едни за други“, рече Николиќ, додавајќи дека двете земји треба да направат напори и да разговараат за решавање на проблемите.
XS
SM
MD
LG