Достапни линкови

Разговори за името на 24 и 25 октомври во Њујорк


илустрација
Посредникот во разговорите за името Метју Нимиц ја свика новата рунда разговори во Њујорк за 24 и 25 октомври. Од канцеларијата на генералниот секретар Бан Ки Мун информираат дека двајцата учесници во разговорите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис го потврдиле своето учество на средбата. „Амбасадорот Нимиц ќе се сретне со двајцата претставници одделно, а потоа заедно со нив, за да продолжат разговорите под посредништво на Обединетите нации со цел да се изнајде заемно прифатливо решение на прашањето за името, се наведува во соопштението на портпаролката Ери Канеко. На разговорите се очекува да учествува и заменикот генерален секретар Џефри Фелтман.
XS
SM
MD
LG