Достапни линкови

За неколку недели нови преговори за иранската нуклеарна програма


Шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф изјави дека неговата земја ќе учествува на следниот состанок во Женева со шестте светски сили што би требало да се одржи за неколку недели. Неговата изјава е најнов сигнал за напредок во сегашните дводневни разговори исто така во Женева за надминување на ќорсокакот во решавањето на проблемот со иранската нуклеарна програма. Вчера Иран предложи план кој, според оценките на Техеран би можело да води до надминување на засотојот во преговорите. Западот се сомнева дека Иран се обидува да развие нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG