Достапни линкови

Чешка преговара за ослободување на киднапираните чешки девојки во Пакистан


Храстецка и Хумпалова
Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека владата прави напори за ослободување на двете чешки девојки, киднапирани во март годинава во Пакистан. Земан изјави дека му пишал на пакистанскиот претседател да се заложи за расветлување на случајот. Антониа Храстецка и Хана Хампалова беа киднапирани во пакистанската провинција Балочистан каде што патувале со минус кон Индија. Во јуни беше објавено видео на кое двете девојки бараат ослободување на пакистанката Афиа Сидики, која во Соединетите Држави издржува казна затвор од 86 години за убиство на агенти на Еф БИ Ај и војници во АВганистан.
XS
SM
MD
LG