Достапни линкови

Во Русија најдено огромно парче од метеорит


Нуркачите во езерото Чебаркул во Уралскиот регион во Русија, пронашле огромно парче од метеоритот кој експлодира над Челјабинск во февруари годинава, кога беа повредени околу 1.600 луѓе. Се проценува дека делот од метеоритот тежи околу половина тон, што е досега најголем пронајден примерок на земјата. Досега најголемото парче метеорит откриено на земјата беше тешко 11 килограми.
XS
SM
MD
LG