Достапни линкови

Навални ќе биде пуштен од затвор


Киров, 16.10.2013
Рускиот регионален суд во Киров денеска на опозициониот лидер Алексеј Навални му ја замени затворската казна од 5 години, со 5 години условна, што значи дека нема да оди во затвор. Навални беше осуден во јули за финансиска малверзација во износ од 500 илјади долари во една фирма. Тој поднесе жалба на пресудата, оценувајки дека процесот против него е политички мотивиран. Навални изјави дека нема намера да се откаже од опозиционата политичка битка.
XS
SM
MD
LG