Достапни линкови

ЕУ очекува Тимошенко да замине на третман во Германија


Штефан Филе
Комесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе изјави дека очекува оти Украина ке и дозволи на поранешната премиерка Јулија Тимошенко да замине во Германија на медицински третман пред самитот на ЕУ на 28 и 29 Ноември.
На овој самит во Виљнус Украина се надева на договор за асоцијација и слободна трговија со Унијата.
Тимошенко е осудена на 7 години затвор во 2011 година за злоупотреба на своите овластувања што таа го кфалификува како политичка пресметка на противниците.
XS
SM
MD
LG