Достапни линкови

Aџиите во Мина го „каменуваа ѓаволот“


Стотици илјадници муслимани во долината Мина во Саудиска Арабија симболично го каменуваа ѓаволот – што е ритуал на аџилакот секоја година.
Годинава во Саудиска Арабија каде се наоѓаат светите места во Мека и Медина имало 1,5 милиони посетители верници што е половина од 3,2 милиона колку што имало лани.
XS
SM
MD
LG