Достапни линкови

Пакистан - 2000 мажи се исчезнати по армиски операции


Пакистан
Независната Комисија за човекови права на Пакистан соопшти дека околу 2.000 мажи од регионот Кибер Паштунква се водат за исчезнати по тамошните воените операции. Жените во долината Сват одржаа протест бара да се знае судбината на околу 6.000 мажи од нивната област за кои велат дека се исчезнати од времето на воените операции во 2009 година.
Тие за тоа ја обвинија армијата и ги повика властите да им се обезбедат повеќе информации.
Пакистански воени претставници примен Радио Слободен Авганистан изјавија дека некои мажи се водат како исчезнати но дека бројките цитирани од страна на демонстрантите се пре - високи.
XS
SM
MD
LG