Достапни линкови

И Сирија во Конвенцијата за хемиското оружје


Сирија и официјално и се придружи на Конвенцијата на Обединетите нации за забрана на хемиското оружје. Околу 60 членки на Организацијата за забрана на хемиското оружје го надгледуваат уништувањето на сирискиот хемиски арсенал. Во меѓувреме во Сирија денеска загинале најмалку 20 луѓе во експлозија на автомобил бомба во областа Даркуш која е под контрола ја имаат бунтовниците и се наоѓа во близина на турската граница.
XS
SM
MD
LG