Достапни линкови

Продолжуваат протестите во предградието на Москва


Разспоредени се дополнителни полициски сили во близината на Москва откако таму избија најлошите анти-мигрантски демонстрации во последниве три години. Демонстрантите кршеа излози и упаднаа во еден магацин судирајќи се со полицијата поради смртта на младо момче која се случи пред три дена во областа Бириулово. Ѓителите на момчето кое е по потекло од местотот за убиствотот обвинуваат лице од Кавказ. Москва соопшти дека неколку полицајзи се повредени во немирите, уапсени се околу 380 лица и отворено е едно кривично дело. Спорадични судири и апсења проидолжија и во текот на ноќта.
XS
SM
MD
LG