Достапни линкови

Лагард предупреди на „масовно нарушување“ на економијата


Шефот на Меѓународниот монетарен фонд. Кристин Лагард предупреди на масовно дестабилизирање на економијата доколку не биде постигнат договор за продолжување на задолжувањето во САД. МНозинствотот во сенатот и републиканците одржаа разговори кои беа наеречени суштински. Претходно лидерот на републиканците Меконен ги повика демократите да го прифатат двопарртискиот планс о кој ќе се стави крај на блокадата на владата и ќе се подигне нивотот на задолжувањето. Со продолжувањетро на ќор сокакот Државната кинеска агенциа Ксинхуа се огласи со коментар – време е светот да се деамериканизира. Кина е најголемиот носител на американскиот долг.
XS
SM
MD
LG