Достапни линкови

Мали: недостасуваат уште 160 патници од потонатиот брод


Преживеаните од бродот кој потона во централниот дел на Мали во петокот рекоа дека недостасуваат уште 160 лица кои биле на бродот. Бродот со повеќе стотици патници се преврте во рекате Нигер додека патниците спиеле а се верува дека на бродот имало најмалку 400 патници. Бродот патувал од градот Морти кон градот Тимбукту а се превртел на 4 километри од најблискиот крајбрежен град Коне. Спасени се 210 лица. МНогумина од патниците биле ученици кои се враќале од училиште а останатитпатници кои с евраќале дома за претстојниот муслимански празник Курбан бајрам.
XS
SM
MD
LG