Достапни линкови

Москва:нападнат заменик уредникот на „Новаја газета“


Заменик уредникот на рускиот опозициски весник„ Новаја Газета“, Сергеј Соколов, наводно бил претепан и ограбен во Москва. Полициски извори за некои медиуми откриле дека тој бил нападнат додека доаѓал дома и му била одземена торба со лаптоп. Тој бил однесен во болница каде што му била пружена медицинска помош но одбил хоспитализација. Уредникот на„ Новаја газета“ го потврдил случајот. Во 2012 година Соколов јавно кажал дека добивал закани од шефот на истражниот комитет на Русија, Александар Бастрикин.„ Новаја газета“ е познат по своите истражувачки стории за корупција и злоупотреби
XS
SM
MD
LG