Достапни линкови

Техеран одбива да ги испорача залихите на ураниум


Заменик министерот за надворешни работи на Иран рече дека Техеран нема да дозволи изнесување на залихите на збогатен ураниум надвор од земјата но е подготвен да покаже флексибилност во други аспекти од нуклеарната програма. Абас Арачи за државните медиуми рече дека Иран може да преговара за количината , нивоата и методите на збогатување но дека испорачувањето на материјалот е црвената линија за земјата. Арачи зборуваше во пресрет на дводневниот состанок во Женева, прв таков меѓу иранските преговарачи и светските сили.
XS
SM
MD
LG