Достапни линкови

Азербејџaн: Протести против реизборот на Алиев


Опозициските активисти се собираат на стадионот во главниот град на Азербејџан да се спротивстават на убедливата победа на претседателот Илхам Алиев што се случи неделава. Собирот се случува на повик на опозициската Национален совет на демократските сили.Според официјалните резултати, Алиев беше избран за трет петгодишен мандат со 85 насто од гласовите. Кандидатот на опозицијата, Камил Хасанли освои 5 насто од гласовите. Набљудувачите на ОБСЕ ги оценија анкетите како „сериозно погрешни“ велејќи дека тие се нарушени од страна на рестриктивната медиумска атмосфера и заплашувањата.
XS
SM
MD
LG