Достапни линкови

Пјонгјанг го отфрли предлогот на САД за договор за ненапаѓање


Северна Кореја го отфрли договорот за ненапаѓање кој го понуди американскиот државен секретар Џон Кери минатата недела под услов Пјонгјанг да се откаже од нуклеарната програма. Севернокорејските медиуми денеска јавија дека портпаролот на Националната комисија за одбрана рекол дека САД треба претходно да ги укинат санкциите кон Северна Кореја воведени поради нуклерната проба која земјата ја спровела во февруари.Во текот на посетата на Јапонија, минатата недела, Кери рече дека на Северна Кореја вратата за преговори и е отворена доколку се откаже од атомското оружје и ги исполни меѓународните барања.
XS
SM
MD
LG