Достапни линкови

Поголем поттик за разоружувањето во светот


Ахмет Узумчу
Директорот на Организацијата за забрана на хемиското оружје која денеска ја доби Нобеловата награда за мир Ахмет Узумчу изјави дека наградата ќе ги поттикне нејзините и онака неуморни напори за разоружување во светот. „Искрено се надевам дека заедно со Обединетите нации ќе успееме да придонесеме за мир во Сирија“ рече тој во Хаг, каде што е седиштето на организацијата чии експерти го надгледуваат уништувањето на сирискиот хемиски арсенал. Портпаролот на опозицискиот Сириски национален совет Калед Салех денеска во Истанбул оцени дека доделувањето на наградата на Организацијата за забрана на хемиското оружје претставува иронија и оти таа нема да придонесе за постигнување мир во Сирија. „Меѓународната заедница не стори ништо за запирање на крвопролевањето“, рече тој.
XS
SM
MD
LG