Достапни линкови

Азербејџан ги отфрла критиките за изборите


Илхам Алиев со сопругата Мехрибан
Официјален Баку ги отфрли критиките на Западот за неправилности на вчерашните претседателски избори на кои Илхам Алиев со огромно мнозинство гласови доби трет мандат како шеф на Азербејџан. Претседателот на Изборната комисија Али Хасанов изјави дека извештајот на ОБСЕ бил базиран само врз информации на опозицијата. Тој додаде дека земјата ќе ја преразгледа нејзината натамошна соработка со ОБСЕ. Според официјалните резултати, кандидатот на опозицијата Камил Хасанли добил само 5 насто од гласовите.
XS
SM
MD
LG