Достапни линкови

Ахмети ја заврши посетата на Брисел, Хаг и Париз


Претседателот на ДУИ Али Ахмети ј
Претседателот на ДУИ Али Ахмети ја заврши посетата на Брисел со средба со новоименуваниет директор на Директоратот за проширување на ЕУ Кристиан Дениелсон. Ахмети, како што соопшти неговиот кабинет, меѓудругото, приредил и работен ручек за постојаните претставници на Грција и на Бугарија при ЕУ. Ахмети му честитал на Дениелсон за новата задача и изразил надеж дека Македонија ќе добие датум за преговори за време на неговиот мандат. Лидерот на ДУИ ги навел достигнувањета на Македонија во соработка со меѓународната заедница, кои, како што нагласил, се загрозуваат со нерешавањето на прашањето со името.
XS
SM
MD
LG