Достапни линкови

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ: има или нема политички апсења?


„Нема никакво политичко апсење, ниту имало, ниту ќе има. Има дејствување на Министерството за внатрешни работи по налог на обвинителството по случаи каде што обвинителството изразило сомнежни за утврден криминал“, изјави денеска премиерот Никола Груевски во врска со наводите на опозицијата за случајот „Претседавач“. Претходно, претседателот на СДСМ Зоран Заев во Струмица најави дека, доколку продолжат апсењата за случајот „Претседавач”, социјадемократите ќе го замрзнат учеството во работната група за спроведување на препораките од Извештајот за 24 декември. „СДСМ нема да молчи по новото притварање, а тоа е демонстрација на сила и само сеење страв кон граѓаните. Тврдат дека аферата е отворена пред 3 години, а името на предметот е „Претседавач”. Знаеме дека господиниот Шипковиќ е претседавач само 5 месеци на Советот на општина Центар, со што се покажува каква е намерата на власта“, рече Заев.
XS
SM
MD
LG