Достапни линкови

ЕУ бара од Украина да ја ослободи Тимошенко


Штефан Филе
Комесарот на Европската Унија за проширување Штефан Филе ја предупреди Украина дека ќе мора да ја ослободи поранешната премиерка Јулија Тимошенко доколку сака со сигурност да го потпише договорот за асоцијација и стабилизација со Унијата.
Тој во Киев денеска, исто така, рече и дека Украина ќе мора да направи сериозен прогрес во изборната регулатива и судството.
имошенко е осудена на 7 години затвор поради наводен штетен договор за испорака на гас од Русија. Според Тимошенко, станува збор за политички отивиран процес.
XS
SM
MD
LG