Достапни линкови

Во неколку дена извршени 42 смртни казни во Ирак


Ирачката влада соопшти дека 42-ца затвореници, осудени за тероризам, биле егзекутирани во последниве неколку дена. Само во оваа година досега во Ирак биле егзекутирани 132 лица, осудени на смртна казна, што најчесто се извршува со бесење. Според Светската коалиција против смртната казна, Ирак е на трето место според бројот на извршени смртни казни, по Кина и Иран.
XS
SM
MD
LG