Достапни линкови

Пакистан-Талибанците отворени за мировни преговори


Пакистанскиот талибански лидер Хакимулах Мехсуд
Пакистанскиот талибански лидер Хакимулах Мехсуд изјави дека организацијата е се уште отворена за мировни преговори. Тој го обвини Исламабад дека не успеал да преземе сериозни чекори во преговорите со талибанците. Според Мехсуд нивните напади во Пакистан ќе продолжат и по повлекувањето на меѓународните сили од Авганистан во наредната година. Тој порача дека талибанците ќе прекинат со огнот кога САД нема повеќе да извршуваат воздушни напади во Паскистан.
XS
SM
MD
LG