Достапни линкови

Италија-расте бројката на жртви во бродската несреќа


Војници носат тела на една од жртвите во несреќата
Бројката на жртви при потонувањето на брод кој превезуваше имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза се искачи на 302 лица. Италијанските власти соопштија дека биле пронајдени уште тела, при што очекуваат бројката на загинати да се зголеми, бидејќи потрагата по другите исчезнати лица се уште е во тек. Спасени беа околу 150 од 500 патници на бродот.
XS
SM
MD
LG