Достапни линкови

Алиев и по трет пат ќе биде претседател на Азербејџан


Илхам Алиев
Во Азербејџан денеска се одржаа претседателски избори на кои според првичните резултати, актуелниот претседател Илхам Алиев го доби третиот мандат со над 80 насто освоени гласови.
Опозицијата обвини за низа нерегуларности. Нејзиниот кандидат Камил Хасанли изјави дека станува збор за тотален фалсификат.
Опозицијата и активистите посочија видеа како доказен материјал.
Преставниците на посматрачката мисија порано изјави дека не се уште не виделе нарушувања.
XS
SM
MD
LG