Достапни линкови

Брамерц: Хашкиот трибунал најверојатно ќе работи и во 2015 година


Главниот обвинител на Меѓународниот трибунал во поранешна Југославија, Серж Брамерц денеска во Сараево изјави дека Трибуналот најверојатно ќе работи и во 2015 година.
Тој посочи дека е многу важно обвинетите во Хаг да имаат доволно време за својата одбрана, како и да има доволно време Радован Караџиќ и Ратко Младиќ да бидат осудени за геноцид.
Тридневната посета на Брамерц на Босна и Херцеговина е во рамките на подготовката на извештајот за стратегијата за завршување на работата на Трибуналот, што треба да биде претставен годинава во Советот за безбедност на Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG