Достапни линкови

ОН бараат од Белорусија да запре со егзекуциите


Специјалниот известувач на Обединетите Нации за човековите права во Белорусија ги повика властите во Минск веднаш да спроведат мораториум на извршувањето на смртните казни. Во периодот 2010-та, 2012-та, во Азербејџан биле извршени 5 егзекуции, што според меѓународните претставници, е неприфатливо со оглед на нетрансперентните судски процеси со кои не е гарантирано фер судење.
XS
SM
MD
LG