Достапни линкови

Претседателски избори во Азербејџан


Претседателот Илхам Алиев на избирачко место. 09.10.2013.
Во Азербејџан денеска се одржуваат претседателски избори на кои се очекува сегашниот шеф на државата Илхам Алиев лесно да добие трет петгодишен мандат. Приврзаниците на опозицискиот кандидат Камил Хасанли го обвинија режимот на Алиев за корупција и за кршење на човековите права. Поддржувачите на Алиев сметаат дека тој заслужува да биде реизбран со оглед на постојаниот економски раст на оваа со нафта богата земја. Алиев е на власт од 2003 година, односно по смртта на неговиот татко Хајдар Алиев.
XS
SM
MD
LG