Достапни линкови

Шефот на Гринпис бара средба со Путин


Шефот на „Гринпис“ Куми Наидо
Шефот на „Гринпис“ Куми Наидо му пишал на рускиот претседател Владимир Путин барајќи средба со него во врска со апсењето на 30 активисти на Гринпис за време на протестот против вадењето нафта од Арктикот. Уапсените, меѓу кои и 18 странски државјани, во минатата недела беа обвинети за пиратство и се соочуват со казна затвор до 15 години. „Гринпис“ и други невладини организации побараа нивно итно пуштање на слобода.
XS
SM
MD
LG